Ishrana i aktivnosti posle operacije žučne kese

ishrana i aktivnosti posle operacije žučne kese

Operacija žučne kese, poznata i kao holecistektomija, često je neophodna procedura koja se nekad primenjuje kako bi se rešili problemi sa žučnom kesom. Nakon operacije, važno je pridržavati se određenih smernica i ograničenja kako biste osigurali brz i bezbedan oporavak. U ovom članku, istražićemo šta je zabranjeno posle operacije žučne kese, kako se pripremiti i voditi brigu o svom telu tokom oporavka, kao i savremene preporuke za najbrži oporavak.

Šta je operacija žučne kese?

Operacija žučne kese, ili holecistektomija, podrazumeva uklanjanje žučne kese, organa smeštenog ispod jetre koji je odgovoran za skladištenje i lučenje žuči. Ova operacija se obično izvodi kada se formiraju kamenje u žučnoj kesi ili kada se razvijaju komplikacije kao što su upala ili infekcija. Holecistektomija može biti otvorena ili laparoskopska (minimalno invazivna) i obično se izvodi pod opštom anestezijom.

Kakav je oporavak?

Oporavak nakon operacije žučne kese može varirati od osobe do osobe, ali obično traje nekoliko nedelja. Prvih nekoliko dana nakon operacije možete osećati bol i nelagodnost u predelu stomaka. Vaš lekar će vam verovatno prepisati određene lekove za ublažavanje bola i upale. Takođe, bićete upućeni na posebnu dijetu i aktivnosti koje treba izbegavati tokom oporavka. Dijeta je slična onoj za masnu jetru. Posebno je važno pridržavati se saveta ako imate i neko pridruženo stanje poput insulinske rezistencije.

Šta je zabranjeno posle operacije žučne kese i u kom periodu?

Nakon operacije žučne kese, važno je pridržavati se određenih smernica kako biste izbegli komplikacije i olakšali proces oporavka. Evo nekoliko stvari koje su obično zabranjene i koje treba izbegavati tokom prvih nedelja nakon operacije:

    1. Teška fizička aktivnost: Izbegavajte podizanje teških predmeta i naporne fizičke aktivnosti tokom prvih 4-6 nedelja nakon operacije. Ovo može izazvati pritisak i naprezanje u predelu stomaka.
    2. Konzumiranje masnih i začinjenih namirnica: Hrana koja je bogata masnoćama i začinima može izazvati probleme sa varenjem i žučnim putevima. Preporučuje se lagana i blaga ishrana tokom prvih nedelja.
    3. Alkohol i duvan: Izbegavajte konzumiranje alkohola i pušenje tokom oporavka, jer mogu usporiti proces zarastanja rana i izazvati komplikacije.
    4. Veliki obroci: Umesto tri velika obroka dnevno, radije se odlučite za više manjih obroka tokom dana. Ovo će olakšati varenje i sprečiti nadimanje.
    5. Gazirani napici: Gazirani napici mogu izazvati nadimanje i nelagodnost, pa ih treba izbegavati.
    6. Nedostatak vlakana: Unos vlakana je važan za normalno varenje, pa se trudite da uključite voće, povrće i integralne žitarice u svoju ishranu.

    Šta su savremene preporuke za najbrži oporavak?

    Dok se neki od ovih zabrana i smernica mogu činiti restriktivnim, važno je da ih pratite kako biste osigurali brz i bezbolan oporavak. Savremene preporuke takođe uključuju nekoliko dodatnih koraka koje možete preduzeti kako biste ubrzali proces oporavka:

      1. Postepeno povećavanje aktivnosti: Nakon što prođe prvi period oporavka, polako povećavajte svoju fizičku aktivnost. Šetnje su odličan način da postepeno vraćate snagu i kondiciju.
      2. Praćenje ishrane: Konsultujte se sa svojim lekarom ili nutricionistom kako biste dobili detaljne smernice o ishrani nakon operacije. Pravilna ishrana može ubrzati zarastanje i smanjiti rizik od komplikacija.
      3. Redovne posete lekaru: Pratite svoje stanje i redovno posećujte svog lekara kako biste se uverili da se oporavak odvija bez problema. Lekar će vam reći kada možete da se vratite normalnim aktivnostima.

      Fizičke aktivnosti posle operacije žučne kese

      Fizičke aktivnosti igraju važnu ulogu u procesu oporavka nakon operacije žučne kese. Evo koje specifične aktivnosti i vežbe se preporučuju u različitim fazama oporavka:

      1. Faza odmah nakon operacije: U prvim danima nakon operacije, važno je da budete odmarajući se i izbegavate bilo kakvu napornu aktivnost. Fokusirajte se na duboko disanje i promenu položaja kako biste smanjili rizik od komplikacija.
      2. Faza nakon prvih nedelja: Nakon što prođe prva faza oporavka, možete polako početi sa šetnjama. Počnite lagano i postepeno povećavajte trajanje šetnji kako biste povratili snagu i energiju.
      3. Faza oporavka srednjeg roka: Nakon 4-6 nedelja, možete početi sa blagim vežbama kao što su istezanje i lagane aerobne aktivnosti. Opet, važno je da se polako povećavate kako biste izbegli povrede.
      4. Faza kasnog oporavka: Nakon nekoliko meseci, možete se vratiti uobičajenim aktivnostima, ali budite pažljivi i slušajte svoje telo. Ako osećate bol ili nelagodnost, smanjite intenzitet aktivnosti.
      5.  
      6.  

      Ishrana posle operacije žučne kese

      Kada i šta sme da se jede posle operacije žučne kese?

      Sledeće preporuke su opšte, uvek proverite sa svojim hirurgom i lekarom da li za vas postoje neke druge opcije ili preporučene dijete. Žučna dijeta je jedan opšti termin, ima više predloga za žučne dijete pre i posle operacije. U osnovi sve podrazumevaju vođenje računa o lako svarljivoj i nemasnoj hrani.

      Odmah nakon operacije (prvi dan):

      • Voda i tečnosti: Početno konzumiranje vode ili bistrog bujona nakon što se probudi iz anestezije.
      • Lagane tečnosti: Čaj bez šećera, bistre supe.
       

      Prvih nekoliko dana:

      • Blaga hrana: Preporučuje se konzumiranje laganih i lako svarljivih namirnica poput kuvanog povrća, pirea od krompira, bistre supe i pirea od jabuke.
      • Male porcije: Jesti male, česte obroke kako bi se izbeglo opterećenje probavnog sistema.
       

      Prva nedelja:

      • Niskomasna ishrana: Fokus na namirnicama koje su niske u mastima, kao što su kuvano povrće, voće, integralne žitarice, nemasni jogurt i nemasno meso (piletina bez kože, riba).
      • Izbegavanje masne i pržene hrane: Ograničavanje unosa masne hrane kako bi se smanjio rizik od probavnih problema.
       

      Prvi mesec:

      • Postepeno uvođenje vlakana: Dodavanje vlaknastih namirnica kao što su integralne žitarice, sveže voće i povrće, ali postepeno kako bi se izbegla nadutost i gasovi.
      • Održavanje niskomasne ishrane: Nastaviti sa ishranom koja je niska u mastima, dok se postepeno uvode druge namirnice u skladu sa tolerancijom organizma.
      • suplementi – IMMUNOGOL
       

      Predlog jelovnika posle operacije žučne kese

      Prvi dan:

      • Doručak: Bistra supa od povrća.
      • Užina: Čaj bez šećera.
      • Ručak: Pire od krompira sa malo soli.
      • Užina: Voda ili bistar bujon.
      • Večera: Pire od jabuke.
       

      Prva nedelja:

      • Doručak: Nemasni jogurt sa kašikom pirea od jabuke.
      • Užina: Komad svežeg voća (banana).
      • Ručak: Kuvana piletina bez kože sa kuvanim povrćem.
      • Užina: Integralni keks sa nemasnim sirom.
      • Večera: Riba na pari sa blitvom.
       

      Prvi mesec:

      • Doručak: Ovsena kaša sa svežim voćem.
      • Užina: Šaka badema.
      • Ručak: Integralna testenina sa paradajz sosom i piletinom.
      • Užina: Sveži krastavci sa nemasnim jogurtom.
      • Večera: Tofu na žaru sa salatom od spanaća.
       

      Preporučene namirnice i njihove koristi

       
      • Kuvano povrće: Lako svarljivo, bogato vlaknima.
      • Integralne žitarice: Pomažu u održavanju redovnosti probave.
      • Voće (bez kore): Pire od jabuke, banane, breskve – lako svarljivo.
      • Nemasni jogurt: Probiotici koji pomažu u održavanju zdrave crevne flore.
      • Nemasno meso: Piletina, ćuretina, riba – bogato proteinima, nisko u mastima.
       

      Najčešće zablude i greške

       
      1. Konzumiranje masne hrane previše rano: Može izazvati probavne smetnje i bolove.
      2. Nedovoljno tečnosti: Hidratacija je ključna za oporavak.
      3. Velike porcije: Opterećuju probavni sistem, bolje je jesti manje, češće obroke.
      4. Izbegavanje vlakana: Iako treba postepeno uvoditi, vlakna su važna za zdravlje creva.
      5. Preskakanje obroka: Može dovesti do pada energije i usporiti oporavak.
       

      Namirnice koje se često preporučuju, ali mogu biti štetne

       
      • Citrusi: Iako zdravi, mogu biti previše kiseli za probavni sistem odmah nakon operacije.
      • Gazirani napici: Mogu izazvati nadutost i nelagodnost.
      • Masni sirevi i mlečni proizvodi: Teško svarljivi, mogu izazvati probavne smetnje.
      • Pržena hrana: Može izazvati bolove i dijareju zbog visokog sadržaja masti.
      • Začinjena hrana: Može iritirati probavni trakt i izazvati nelagodnost.
       

      Ishrana i aktivnosti posle holecistektomije

      Oporavak posle operacije žučne kese zahteva pažljivo pridržavanje smernica i zabrana kako biste osigurali brz i bezbedan proces zarastanja. Važno je da se posavetujete sa svojim lekarom i nutricionistom kako biste dobili personalizovane smernice za ishranu i fizičke aktivnosti tokom oporavka. Pravilna briga o sebi i svojem telu pomoći će vam da se što pre vratite normalnom životu i izbegnete komplikacije.

      Postoperativna ishrana posle operacije žučne kese zahteva pažljivo planiranje i postepeno uvođenje različitih namirnica. Fokusirajte se na lako svarljive, niskomasne i hranljive namirnice koje će podržati oporavak i smanjiti rizik od probavnih problema. Pridržavanje ovih smernica može značajno doprineti uspešnom i brzom oporavku.

      Izvori za dalje informisanje

      Za dodatne informacije o operaciji žučne kese i oporavku nakon nje, možete se konsultovati sa sledećim izvorima na engleskom jeziku:

        1. Mayo Clinic – „Gallbladder removal (cholecystectomy)“: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/cholecystectomy/about/pac-20384818

        1. WebMD – „Recovering From Gallbladder Surgery“: https://www.webmd.com/digestive-disorders/recovering-from-gallbladder-surgery

        1. Cleveland Clinic – „Gallbladder Surgery Recovery“: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/4211-gallbladder-surgery-recovery

      JAČANJE IMUNITETA PRIRODNO

      IMMUNOGOL – budi u nama snagu oporavka

      ZA JAČANJE PRE I OPORAVAK POSLE OPERACIJA I BOLESTI

      Podelite ako vam se dopalo:

      10 Одговор

      1. S šta ako u toku opetacije pukne žuč, razlije se, očiste ofrlje, stave 4 drena, puste ga kući, sve što pojede vrlo malo i to povrati, posle nekoliko dana skinu svaki drugi konac, a nakon nedelju dana skinu opet ostatak konaca, pacijent se sve vreme žali na povraćanje i bol sa druge strane od žuča i nakon mesec ipo dana umre
        i danas 23 maja mu je bila sahrana. Iz bolnice GRADSKE „Zvezdara“ izašao sa 52kg a kada je umro nakon mesec ipo dana imao je oko 40 kg na svojih 178 cm visine. Da li je to dobio sepsu jer idiot od doktora nije uradio čišćenje puknutog žuča. Taj pokojnik je moj rodjeni brat i pre mesec dana napunio 65 godina. Jel se ti doktori iz Gradske bolnice bore da im što više umru budući penzioneri ili šta? Zar su zaboravili hopokratovu zakletvu sve zarad prokletog novca. Neka su im proklete pare.

        1. Poštovani, tema članka je ishrana i aktivnosti posle operacije žučne kese,
          Ideja je da u komentarima ako možete podelite neki savet ili preporuku za zdravijii lakši oporavak.

          Srdačni pozdrav
          Dragutinova

      2. Pre 3 nedelje sam laporoskopski operisao Zuc. Posto sada jedem samo kuvanu hranu, piletinu, krompir, sargarepu, od kuvanog jajeta samo belanac, domace dzemove, keks, kada jedem voce moram da oljustim, kao i paradajiz, ne posoljen i oljusten. Veoma brzo sam se navikao na ovakvu hranu, iako sam bio „mesaros“. Gazirane sokove sam izbacio, a alkohol i kafu nisam ni ranije pio. Za 3 nedelje sam smrsao 6 kilograma, i vise nemam pritisak, ali su mi rekli da zbog preventive, samo ujutro pijem po pola doze. mnogo se bolje osecam. Sto od saveta mogu reci: Izbegavati prejedanje, savijanje (jer posle toga sledi obavezan bol koji traje vise sati), kao i bilo kakvo naprezanje ili podizanje nekog tereta! Setnja mi je prijala od drugog, treceg dana, i uvek mi je posle toga bilo bolje. Planiram da posle dva meseca polako uvodim jednu po jednu hranu, ali ne vise kao pre, sa mnogo mesa, i sa mnogo manje zacina i dodataka poput senfa, majoneza i sl. Jednostavno slusajte svoje telo. ono ce najbolje da vam kaze sta je dobro za vas.

        1. Poštovani, dobro pitanje,
          A sad preporučujemo da pročitate i tekst i komentare ! Pronaći ćete više odgovora na pitanje šta smeli da jedete posle operacije žučne kese.

          Srdačni pozdrav

      3. Danas mi je peti dan od operacije, u vezi ishrane mi je sve potpuno jasno, jedinu dilemu imam da li smem da pijem kafu? Tu informaciju nigde nisam uspeo da pronadjem a zaboravio sam da pitam lekara pri otpustu iz bolnice..

        1. Kafu, uključujući tursku i filter kafu, možete početi konzumirati otprilike četiri do šest nedelja nakon operacije žučne kese, ali samo ako nemate simptome kao što su bol u stomaku, gorušica ili mučnina. Počnite sa slabijom kafom, bez dodavanja šećera ili mleka, i pratite kako vaš organizam reaguje. Ukoliko primetite bilo kakve smetnje, preporučuje se da privremeno izbegavate kafu i konsultujete se sa lekarom.

          pozdrav

      4. U KBC Zemun su mi izvadili žučnu kesu. Prvih mesec dana sam jeo samo krompir pire, keksiće koji nisu masni, čajeve i pomalo belo meso od pileta na grilu. Totalno bez namerno dodavane masnoća i ulja.
        Oporavak je odlično tekao. Lagane šetnje, bez naprezanja. Nikakve ni najmanje bol0ove ili mučnine prvih mesec dana.
        I onda sam napravio GREŠKU. Zavaran odličnim stanjem, poneo sam 2 kese paprika iz prodavnice. i sada, posle mesec ipo dana od operacije poče da me boli rana, Kao da me nešto peče na sredini stomaka. I to je skoro stalno i iritirajuće. Kao da je nešto naprslo unutra,
        Nemojte se zavaravati. I ako se osećate dobro. VODITE RAČUNA O ISHRANI I FIZIČKIM AKTIVNOSTIMA

      Оставите одговор

      Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

      savršeno balansirani optimalni suplementi

      Kolagen Marina plus – najbolji hidrolizovani kolagen Naticol u preporučenoj dnevnoj dozi za lepu jedru kožu, sjajnu kosu i čvrste nokre

      Orthogol gel

      Orthogol gel – deluje protiv bola, ukočenosti i otoka. Sadrži najbolje od prirode za zglobove, hrskavice, tetive i mišiće.

      Orthogol

      Orthogol kapsule – za čuvanje i povratak pokreta. Sadrže idealno balansiranu kombinaciju najboljih sastojaka za zdravlje zglobova.

      Omogućuju optimalan unos preporučenih materija za održavanje zdravlja zglobova.

      immunogol

      Immunogol kapsule – za jačanja imuniteta, aktivatori imuniteta i imunomodulatori. Sadrže najbolje beta glukane i koenzima Q10 u sinergiji sa vitaminima D i C iz acerole.

      Najpopularnije

      Dragutinova društvene mreže

      Budite obavešteni

      Prijavite se za naš newsletter

      Bez spama, samo obaveštenje ao novim proizvodima i akcijama.

      Sadržaj
      On Key

      skorašnji članci

      You cannot copy content of this page

      kolagen
      orthogol i immunogol dostupni online

      poruči sa %

      Pratite stranicu, očekujte novosti i povoljnosti