Selen zašto je bitan
Selen je mineral koji predstavlja jedan od najvažnijih esencijalnih mikronutrijenata. Pirodno se javlja u zemljinoj kori i nalazi se u različitim vrstama hrane, vodi i stenama. Latinski naziv Selenium potiče iz 19. veka.
Zbog svog sjaja i srebrnog izgleda asociran je sa grčkom boginjom Meseca, po kojoj je i dobio ime – Selena. Često se povezuje isključivo sa zdravljem štitaste zlezde, međutim spektar njegovih zdravstvenih benefita je znatno širi. Uprkos tome što se o njegovim pozitivnim efektima ne govori previše, selen ima presudan uticaj na pravilno funkcionisanje i zdravlje ljudskog organizma.
Zdravstveni benefiti selena
Antioksidativna zaštita
podrška imunskom sistemu
Kada je reč o imunskom sistemu, selen predstavlja moćnog saveznika i ključnu podršku za jačanje imuniteta. Bez ovog minerala ravnoteža između proinflamatornih i antiimflamatornih reakcija bila bi narušena. Efikasan je i u prevenciji i lečenju virusnih infekcija. Često je deo lekarskih preporuka za jačanje imuniteta jer je ključan faktor koji podstiče stvaranje antitela. Preporučuje se i u stanjima hronične upale, zbog svojih antiinflamatornih svojstava.
Selen i kardiovaskularni sistem
Neki istraživački podaci sugerišu da selen može povoljno uticati na nivoe lipida u krvi. Tako direktno utiče na održavanje optimalnog nivoa holesterola i triglicerida, što važno je za prevenciju ateroskleroze i srčanih oboljenja. Selen zaustavlja agregaciju trombocita, sprečava stvaranje ugrušaka, pa njegova suplementacija efikasno prevenira nastanak moždanog ili srčanog udara. Pored kolagena, selen je podjednako zaslužan za elastičnost krvnih sudova i normalan krvotok.
Dejstvo selena na štitnu žlezdu
Adekvatno funkcionisanje štitaste žlezde je direktno uslovljeno adekvatnom količinom selena. Naime bez selena, nemoguća je konverzija hormona štitaste žlezde u aktivan oblik. Kako selen deluje imunomodulatorno, autoimunska oboljenja tireoidne želzde kao što je Hašimoto tireoidits mogu biti uspešno prevenirana pravilnom primenom selena. Pored toga malo je poznato da u regionima gde postoji nedostatak joda, selen može pomoći u smanjenju rizika od pojave gušavosti.
Reproduktivno zdravlje
Selen može imati pozitivan uticaj na reproduktivno zdravlje muškaraca. Studije su pokazale da muškarci sa niskim nivoom selena u organizmu često imaju smanjenu pokretljivost spermatozoida. Suplementacija selenom može poboljšati parametre sperme, uključujući broj, oblik i pokretljivost. Ovaj mineral takođe reguliše balans hormona. Između ostalih optimalni nivoi testosterona postižu se adekvatnom primenom selena.
Kao mikronutrijent štiti genetski materijal ćelija. Na taj način svakodnevno sprečava mnoga štetna dejstva počevši od sunca do različitih mikroorganizama. Postiže zaštitu integriteta inegriteta genoma i onemogućava pojavu mutacija.
Uloga selena u prevenciji kancera
Udeo selena u prevenciji kancera danas je predmet brojnih i intenzivnih istraživanja. Jasno je da njegova antiupalna dejstva, podrška imunskom sistemu, zaštita genoma od mutacija predstavljaju barijeru u nastanku malignog procesa. Međutim njegova ključna uloga u prevenciji kancera leži u indukciji apoptoze i srečavanju angiogeneze. Apoptoza je programirana ćelijska smrt, kojom se regliše broj ćelija, otklanjanjem ostarelih ili oštećenih ćelija. Selen indukuje apoptozu kod ćelija koje imaju maligni potencijal, što opravdava njegovu sve veću primenu kako u prevenciji tako i u lečenju maligniteta!
Selen – namirnice u kojima se nalazi
Interesantan podatak o selenu, jeste da njegova zastupljenost u namirnicama biljnog porekla direktno zavisi od njegove količine u zemljištu gde je biljka gajena. Tako da u istim proizvodima različitog geografskog porekla, ne mora da se nalazi ista količina selena!
Među selenom bogatim namirnicama posebno se izdvajaju brazilski orasi. Dovoljno je uneti svega nekoliko dnevno da bi se postigao adekvatan unos selena. Obizirom na njihov visok kalorijski indeks, važno je ne preterivati sa njihovom primenom.
Morski plodovi i riba, poput tune, lososa, škampa osim što su bogat izvor selena, obiluju i zdravim omega 3 masnim kiselinama.
Pre odluke o suplementaciju selenom, treba razmotriti sve mogućnosti za njegov adekvatan prirodan unos preko izbalansirane ishrane. Obzirom da su različite vrste mesa (teletina, piletina, svinjetima) i jaja (pogotovu belance) važan izvor selena, vegetarijanci i vegani mogu se naći u riziku od deficita selena. Iako je njihova isjrana bogata mahunarkama koje se neretko pominju kao značajan izvor selena, za ovaj deo populacije je preporučljiva suplementacija kako selenom tako i gvožđem i cinkom.
selen – Pravilno doziranje
Uzrast / Grupa | Preporučena Dnevna Doza (u mikrogramima) |
---|---|
Deca (0-6 meseci) | 15 |
Deca (7 meseci – 3 godine) | 20 |
Deca (4-8 godina) | 30 |
Deca (9-13 godina) | 40 |
Adolescenti (14-18 godina) | 55 |
Odrasli (19 godina i stariji) | 55 |
Trudnice | 60 |
Dojilje | 70 |
Stariji od 50 godina | 60 |
Zaključak
Efekti koje selen postiže u ljudskom organizmu su fascinantni. Zanimljiva je i činjenica da predstavlja neizostavan deo suplementacije astronauta, baš zbog svojih antioksidativnih i imunoprotektivnih efekata. Ipak treba znati da retko preteran unos selena može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući selenozu. Birajte proverene i kvalitetne namirnice i suplemente, koji će vam omogućiti da adekvatno iskoriste sve dobrobiti ovog minerala.
USPORI STARENJE PRIRODNO
ZATEGNUTA KOŽA BEZ BORA – JAKA I GUSTA KOSa – ČVRSTI I SJAJNI NOKTI
Kolagen Marina sadrži i selen
Један одговор